top of page

DLA NAUCZYCIELA

Konspekty lekcji

KONSPEKT 1

TEMAT: Wstęp do lektury.


CELE:

Uczeń:

  • zapoznaje się z biografią Henryka Sienkiewicza,

  • poznaje genezę powstania utworu,

  • sprawdza swoją wiedze na temat treści lektury.



PRZEBIEG LEKCJI:

  1. Nauczyciel czyta temat lekcji, przedstawia cele.

  2. Nauczyciel prosi uczniów o podzielenie się swoimi pierwszymi refleksjami po lekturze Quo vadis za pośrednictwem portalu Mentimeter.

  3. Nauczyciel komentuje odpowiedzi uczniów i formułuje wnioski.

  4. Nauczyciel odtwarza filmik dotyczący Henryka Sienkiewicza.

  5. Uczeń wykonuje ćwiczenie sprawdzające wiedzę na temat biografii Henryka Sienkiewicza.

  6. Uczeń bierze udział w konkursie na platformie kahoot dotyczącym znajomości lektury.

  7. Nauczyciel podsumowuje lekcje.

KONSPEKT 2

TEMAT: Repetiotio est mater studiorum.
Cele:
- uczeń wie co to są zapożyczenia oraz ma świadomość, że występują one w języku polskim
- uczeń wie co to latynizm, germanizm, italianizm, galicyzm oraz anglicyzm
- uczeń zna najważniejsze zwroty łacińskie
Temat: Repetitio est mater studiorum.
Konspekt:
1. Uczniowie na platformie padlet wykonują polecenie, gdzie mają za zadanie wskazać anglicyzmy.
2. Uczniowie zapoznają się z prezentacją na temat zapożyczeń.
3. Uczniowie rozwiązują zadania na platformie wordwall.
4. Nauczyciel zapisuje na tablicy temat i prosi uczniów o jego przetłumaczenie. Uczniowie mogą korzystać z zamieszczonego na stronie linka do słownika.
5. Nauczyciel prosi uczniów o stworzenie własnych sentencji łacińskich oraz zamieszczeniu ich na tablicy padlet.
6. Nauczyciel podsumowuje lekcję.

KONSPEKT 3

TEMAT: Śladami Winicjusza i Ligii. Miejsca akcji.


CELE:

Uczeń:

  • poznaje miejsca akcji Quo vadis,

  • poznaje zabytki Rzymu i uczy się je rozpoznawać.


PRZEBIEG LEKCJI:

  1. Nauczyciel czyta temat lekcji oraz przedstawia uczniowi cele edukacyjne.

  2. Uczeń zapisuje na platformie mentimeter, jakie zabytki starożytnego Rzymu zna.

  3. Nauczyciel przedstawia w formie wykładu miejsca akcji Quo vadis. Uczeń zapoznaje się z prezentacją prezi.

  4. Uczeń rozwiązuje ćwiczenie na platformie wordwall sprawdzające wiedzę na temat miejsc akcji Quo vadis.

  5. Nauczyciel zadaje zadanie domowe: przygotowanie z tekstu fragmentów opisujących Rzym i jego mieszkańców.

  6. Wspólne podsumowanie lekcji, wybranie przez uczniów ulubionego miejsca w Rzymie.

KONSPEKT 4

TEMAT: Zanurzmy się w przeszłości.

Cele:

- uczeń przypomniał sobie konstrukcję pisania dialogu, kartki z pamiętnika oraz opowiadania;

- uczeń znajduje motywy, postacie, historie, które są obecne w Muzeum Watykańskim


1. Nauczyciel zapisuje temat na tablicy.

1. Uczniowie oglądają filmik na youtube.

2. Uczniowie dzielą się na 4 grupy i wykonują zadania na jamboard.

3. Prezentacja prac wykonanych w grupach.

4. Uczniowie zapoznają się z wirtualnym Muzeum Watykańskim. Wybierają sobie po 1 obiekcie i wypisują na platformie padlet związki wybranego obiektu z kulturą grecką oraz rzymską.

5. Prezentacja prac uczniowskich.

6. Podsumowanie oraz zakończenie lekcji.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

©2021 by Julia Matyja. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page